Najczęściej zadawane pytania

  • Jakie są zalety druku cyfrowego?
  • - Szybsza realizacja zleceń gdyż przygotowanie urządzeń trwa bardzo krótko
    - Dobra jakość wydruków – nieporównywalnie lepsza niż z zwykłej domowej drukarki
    - Prędkość druku – nieporównywalnie szybsza niż w typowych drukarkach domowych
    - Możliwość druku w szerokim przedziale gramatur papieru
    - Brak konieczności przygotowywania formy drukowej dzięki czemu koszty druku są mniejsze
    - Możliwość wprowadzenie pojedynczych znaków na wydruków, np. nadawanie każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego, stosowanie list adresowych itp.
    - Maszyna nie potrzebuje czasu na przestój pomiędzy kolejnymi zleceniami
    - Możliwość stosowania wielu modeli kolorów

  • Jaki jest czas realizacji danego zamówienia?
  • Usługi ksero i wydruku w niewielkich ilościach realizowane są na miejscu. Zlecenia poligraficzne realizowane w ciągu 2dni roboczych (ulotki,wizytówki) od momentu skierowania plików na produkcję. Jeżeli zlecają nam Państwo przygotowanie projektu - potrzebujemy na to do dwóch dni.
    W przypadku zleceń bardziej skomplikowanych i wymagających więcej czasu na ich realizację terminy uzgadniane są indywidualnie.
  • Czy opłacalny jest druk w bardzo niskich nakładach?
  • Tak, jest to ogromna zaleta druku cyfrowego.
    Wydruk laserowy, pozwala na druk prac w bardzo niskich nakładach (od jednej sztuki!), przy zachowaniu niskich cen.
  • Skąd biorą się różnice koloru na monitorze i wydruku?
  • W monitorach występuje mieszaniem trzech barw tzw. paleta kolorów RGB: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). W druku zaś występuje nakładanie na siebie 4 farb tzw. paleta kolorów CMYK: cyan (C), magenta (M), yellow (Y) i black (K). Te dwie palety różnią się od siebie, dlatego też nigdy nie należy sugerować się identycznością kolorów w projekcie przygotowanym przez Państwa na monitorze oraz na wykonanym wydruku. Ponadto paleta kolorów RGB - ta widziana na monitorze jest o wiele bogatsza jeśli chodzi o ilość kolorów w porównaniu do palety kolorów CMYK, co za tym idzie sporej grupy kolorów widocznych na ekranie po prostu nie można wydrukować. Przy przygotowywaniu plików i projektow do wydruku, należy pamiętać aby używać paletę kolorów CMYK. Wpływ na kolor wydruku ma również zastosowany papier. Nie tylko jego kolor, ale także grubość i jakość oraz wiele innych czynników związanych z samym procesem produkcji papieru.
  • Czym jest rozdzielczość plików graficznych?
  • Rozdzielczość pliku świadczy o ilości punktów (pikseli) na danym obszarze, w przypadku plików graficznych najczęściej na cal długości lub szerokości. Jeżeli obraz zostanie powiększony, jego rozdzielczość zmniejszy się, a zatem spadnie też jakość. Orientacyjnie dwukrotne powiększenie zdjęcia powoduje czterokrotne zmniejszenie rozdzielczości. Dlatego też ważne jest przy dużych formatach dostarczenie plików w dużej rozdzielczości.
  • O czym informuje gramatura papieru?
  • Gramatura papieru jest to masa 1 m² wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. Wskaźnik ten wykorzystuje się także do określania grubości papieru. Im wyższa jest gramatura papieru tym arkusz jest sztywniejszy. Należy jednak pamiętać, że takie porównania mają zastosowanie tylko dla tego samego rodzaju papieru, gdyż np. papier kredowy 220g jest bardziej wiotki niż karton 200g.
  • Jakie formaty plików drukujemy?
  • W technologii cyfrowej drukujemy bezpośrednio z pliku. Najlepszy do druku będzie więc PDF, jednak poradzimy sobie także z plikami z rozszerzeniem JPG, CDR, TIF czy EPS. Prace przeznaczone do druku cyfrowego powinny być przygotowane w formacie docelowym (skala 1:1), w rozdzielczości 300dpi. Wszystkie elementy w pliku powinny być zapisane w przestrzeni barwnej CMYK, przyjmujemy jednak też prace przygotowane w RGB. Plik powinien być „spłaszczony” – nie powinien zawierać warstw, kanałów, itp. Teksty powinny być zamienione na krzywe. Projekt powinien zawierać: – SPADY, czyli grafika wyciągnięta poza obszar netto pracy (pracy po docięciu). Spad gwarantuje, że po przycięciu pracy obszar zadruku będzie dochodził do samej krawędzi pracy. Dodatkowo teksty lub grafika powinny być oddalone od linii cięcia – umieszczone zbyt blisko mogą zostać ścięte. – SZNYTY/PASERY, czyli punkty wyznaczające linie cięcia. Są to znaki w postaci cienkiej kreski poza formatem netto pracy, pokazujący w którym miejscu ma być przycięta praca. – OZNACZENIA ZGINANIA/BIGOWANIA (jeśli praca będzie bigowana), czyli punkty wyznaczające linię gięcia, umieszczone poza formatem netto pracy. Umożliwiają właściwe, zgodne z założeniem projekty wykończenie pracy. Prace wielostronicowe powinny być zapisane w jednym pliku (zawierającym wszystkie strony, także puste).